BestPixel - Bartnicki Patryk | Fotograf - Retuszer

Czas na retusz – 8 nietechnicznych porad

Jesteś po sesji fotograficznej, nadal czujesz tę przyjemną fascynacje udanymi kadrami. Jak najszybciej wyciągasz kartę z aparatu, umieszczasz w czytniku, zgrywasz zdjęcia i siadasz do retuszu? – wstrzymaj się moment! Poniżej opiszę “Czas na retusz -8 nietechnicznych porad” jak efektywnie zabrać się do pracy.

 

1. Czas na retusz: Weź na wstrzymanie

czas na retusz

Odłóż wybieranie zdjęć i cały proces retuszu na następny dzień. Prześpij się. Niech emocje opadną. Obejrzyj zdjęcia świeżym spojrzeniem. Może teraz najlepsze zdjęcie wcale nie jest już tym “złotym strzałem”.
Dzięki temu ocenisz dokładniej i wybierzesz lepsze ujęcia.

 

2. Czas na retusz: Załatw wszystkie sprawy

czas na retusz

Postaraj się wykonać wcześniej wszystkie czynności, które mogę przerwać twoją pracę. Jeżeli pracujesz w domu, zapytaj czy nie musisz iść na zakupy, wyrzucić śmieci, wyprowadzić psa, odrobić z dziećmi lekcji. W miarę możliwości zrób wszystko, aby nic i nikt nie przeszkadzał ci w czasie pracy. Wyłącz komunikatory i facebooka.
Dzięki temu będziesz mógł/mogła maksymalnie skupić się na tym co robisz.

 

3. Czas na retusz: Przezorny, zawsze ubezpieczony

czas na retusz

Przygotuj swoją ulubią kawę, najlepiej dużo kawy (ew. herbaty). Miej pod ręką jakieś przekąski oraz chusteczki (ręcznik papierowy). Zamiast wycierać klawiaturę z okruchów po cheetosach lepiej i łatwiej wytrzeć palce.

 

4. Czas na retusz: Czyste spojrzenie

czas na retusz

Ten punkt jest głównie dla osób noszących okulary. Pamiętaj, aby dokładnie je wyczyścić. Smugi i odciski palców potrafią w znaczący sposób zakłamać kontrast oraz kolory. Wyczyszczenie szkieł zajmie chwilę, a zaoszczędzi sporo nerwów.

 

5. Czas na retusz: Dobra nuta w tle

czas na retusz

Puść swoją ulubioną muzykę. Nic tak nie relaksuję i motywuje jak dobra nuta w tle. Najlepiej dobrać rodzaj muzyki do stylu zdjęcia nad jakim obecnie pracujesz. Pozwól, aby ona nadała klimat twojej fotografii, tak jak nadaje klimat w scenie filmu.
Retuszujesz zdjęcie na którym jest noworodek? Zrezygnuj z heavy metalu, puść coś spokojniejszego i łagodnego. Efekt może cię to pozytywnie zaskoczyć.

 

6. Czas na retusz: Ład i porządek

czas na retusz

Miejsce pracy jest bardzo ważne. Zadbaj o to, aby wszystko mieć pod ręką. Co zbędne, schowaj. Dobierz wygodne krzesło – spędzisz tutaj kilka godzin. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu i przewietrzeniu pomieszczenia.

 

7. Czas na retusz: Przerwy kontrolowane

czas na retusz

Rób kontrolowane przerwy, wstań, rozprostuj kości. Odejdź na chwilę od monitora i daj odpocząć oczom. Po powrocie możesz zobaczyć rzeczy, które ci umknęły. Podobnie jest z powiększaniem i pomniejszaniem całego zdjęcia w czasie pracy nad detalami.

 

8. Czas na retusz: Skończone – weź na wstrzymanie po raz kolejny

czas na retusz

Skończyłeś/aś pracę i chcesz już wysłać do klienta/modelki? Jeszcze nie, wstrzymaj się. Podobnie jak przed rozpoczęciem retuszu – poczekaj. Jeżeli termin pozwala, zostaw zdjęcie i zajmij się czymś innym. Wróć do niego później. Pozwól, aby emocje znów opadły. Możliwe, że coś jednak przeoczyłeś/aś, a może jednak retusz był zbyt mocny i trzeba coś jeszcze udoskonalić? Jeżeli masz taką możliwość poproś kogoś o spojrzenie i ocenę (współpracowaliście z wizażystką? – niech ona obejrzy czy jej efekty pracy są dobrze oddane).

Użyte zdjęcia do wpisu zostały pobrane ze strony Pexels.com

 

Dodaj komentarz

Zamknij menu