BestPixel - Bartnicki Patryk | Fotograf - Retuszer

Akcje Photoshop ATN:

Akcje potrafią w znaczący sposób przyspieszyć i umilić pracę każdego retuszera bez względu na to czy jest amatorem, czy profesjonalistą. W kilku zdaniach czym są akcje i jak działają.

Akcja jest to zapis określonych działań, które program ma automatycznie wykonać za nas. Podczas tworzenia akcji, pokazujemy Photoshopowi co w kolejnych krokach robimy. On rejestruje nasze działania i później odtwarza je w identyczny sposób. Wydaje się proste, lecz trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas ich tworzenia, jak np. odpowiednie nazewnictwo, nie klikanie myszką po warstwach, kolejność, wersje programu itd. Jeżeli nie zadbamy o takie szczegóły, program podczas wykonywania akcji może napotkać problem i zaprzestać dalszego wykonywania.

Zachęcam do pobrania i używania poniższych akcji – twój czas jest cenny, nie marnuj go na ciągłe klikanie i ręczne tworzenie warstw/grup za każdym razem, gdy retuszujesz kolejne zdjęcie.

Na dole strony znajdziesz link do wpisu na blogu jak dodać akcje do Photoshopa oraz jak ich używać.

Wszystkie akcje są darmowe!

Możesz je pobrać bez żadnych opłat, polubień czy zapisywania do newslettera.

Warstwy Pomocnicze

Zestaw akcji ułatwiający pracę retuszera poprzez zmianę wizualną zdjęcia. W skład akcji wchodzą 3 grupy:

 1. Grupa “Czarno biała” – pokazuje zdjęcie czarno białe, dzięki czemu możemy łatwiej skupić się na pracy z światłami i cieniami. W grupie znajduje się dodatkowa warstwa zwiększająca kontrast, domyślnie jest wyłączona. Ten zestaw pomocniczy jest bardzo przydatny podczas korzystania z metody dodge & burn.
 2. Grupa “Plamy i kurz” – ułatwia dostrzeżenie zabrudzeń matrycy, kurzu i plamek na zdjęciu. W grupie znajduje się dodatkowa warstwa, pozwalająca odwrócić kolory i spojrzeć na zdjęcie z innej perspektywy. Domyślnie jest wyłączona.
 3. Grupa “Przebarwienia” – zmienia sposób wyświetlania zdjęcia, tak abyś widział tylko nasycenie barw bez wpływu świateł i cieni. Przydatna do lokalnej korekcji barw, np. retuszu zaczerwień na skórze.

___________________
Data: 15-01-2019
Wersja: 1.0

Dodge & Burn

Jedna z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych technik retuszu zdjęć. W skład akcji wchodzą 2 grupy:

 1. Grupa “D&B Krzywe” – składa się z dwóch podgrup. Detal – tworzy dwie warstwy dopasowania krzywych z przypiętą korekcją nasycenia dla oddzielnej pracy ze światłami i z cieniami oraz Konturowanie, w której znajduje się dodatkowa warstwa 50% szarości z kryciem łagodne światło. Dzięki temu w bardzo szybki sposób możemy pracować lokalnie i globalnie z pełną kontrolą. 
 2. Grupa “50% szarości” – tworzy warstwę wypełnioną naturalnym kolorem 50% szarości z kryciem łagodne światło. Dla zwiększenia efektu można zmienić krycie warstwy na Nakładka lub Ostre światło.

___________________
Data: 15-01-2019
Wersja: 1.0

Frequency Separation

Akcja umożliwia szybkie stworzenie warstw rozbitych na kolor oraz fakturę.  Jak używać oraz do czego służy nie będę się tutaj rozpisywał, bo ten temat można omawiać godzinami. 

Co wyróżnia moją akcje od innych? Dwa główne czynniki:

 1. Nie musisz martwić się o to czy pracujesz na 8 czy 16 bitach. Akcja sama sprawdzi właściwości dokumentu i wykona odpowiedni warunek logiczny.
 2. Używa rozmycia Mediana, dzięki czemu możemy pracować dużo bliżej krawędzi, niż w przypadku błędnie popularnego rozmycia  gaussowskiego.

Ważne!
W grupie akcji znajdują się polecenia logiczne, odseparowane są widoczną i czytelną informacją. Nie modyfikuj ich oraz nie usuwaj. Akcje uruchamiasz wyłącznie poleceniem START.

Jeżeli chcesz drugi raz użyć tej akcji musisz scalić grupę FS lub zmienić nazwy warstw w tej grupie. Niestety jest to problem, który nie może być automatycznie rozwiązany.

___________________
Data: 15-01-2019
Wersja: 1.0

Przydatne Skróty - Przyspieszenie Pracy

Zestaw najczęściej używanych skrótów i poleceń podczas retuszu zdjęć. Lista ta będzie rozbudowywana i aktualizowana.

Skróty używamy poprzez klawisze funkcyjne, od F2 oraz kombinację ich z CTRL i/lub SHIFT

KlawiszWynikCTRLSHIFTCTRL + SHIFT
F2Nowa warstwaPrzypnij warstwęOdepnij warstwęUsuń warstwę
F3Dodaj widoczną maskęDodaj niewidoczną maskęOdwróć maskęUsuń maskę
F4Wykonaj zrzut widocznych warstwUtwórz grupę z warstwRozgrupuj warstwyUsuń ukryte warstwy
F5Podgląd na 2 oknaXXX
F12Zapisz zdjęcie pion 1300px SRGBZapisz zdjęcie poziom 2048px SRGBXX

Pobierz tabelę skrótów: Plik CSV

___________________
Data: 15-01-2019
Wersja: 1.0

Packshoot

Akcja umożliwia szybkie stworzenie warstw potrzebnych do podstawowego retuszu zdjęć typu packshoot. 

Co tworzy akcja:

 1. Białe tło
 2. Dodaje maskę do warstwy z przedmiotem
 3. Warstwę na której wykonujemy retusz
 4. Grupę zwiększającą kontrast koloru
 5. Kontrast
 6. Warstwę pomocniczą, dzięki której łatwo sprawdzimy czy wszystkie niepotrzebne elementy zostały usunięte i nasze nowe tło jest całkowicie białe (255,255,255)

Akcja ma przypisany klawisz skrótu F10

Poniżej film prezentujący działanie oraz dodatkową opcję tworzenia refleksu i cienia pod przedmiotem.

___________________
Data: 18-02-2019
Wersja: 1.0

Dział ten będzie rozwijany, niebawem pojawią się nowe akcje oraz w razie konieczności kolejne wersje już dodanych. O wszystkich zmianach i aktualizacjach będę informował na moim profilu facebook/bestpixelpl

Ważna informacja

Wszystkie akcje zostały stworzone przeze mnie.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie ich w celach prywatnych, szkoleniowych oraz komercyjnych.
Wyrażam zgodę na dalsze rozpowszechnianie i upublicznianie z zachowaniem oryginalnej struktury pliku (plik rar, w którym znajduje się akcja + plik z informacjami o twórcy). W przypadku publikacji proszę o podanie linku zwrotnego do mojej strony "BestPixel.pl".
Informację o tym jak dodawać i używać akcji w Photoshopie znajdziesz pod tym linkiem:

Zdjęcia użyte do miniaturek i prezentacji działania akcji pochodzą ze strony: www.pexels.com

Zamknij menu